amd-radeon-VII

AMD Radeon VII má 16 GB paměti. Užijeme si s ní hry naplno?

Radeon VII je vlajkovou lodí společnosti AMD na poli grafických karet. Určena je nejen hráčům, ale také grafikům a tvůrcům audiovizuálního obsahu.

První grafická karta s technologií vyrobenou 7 nm procesem

Radeon VII je první grafická karta pro PC osazená čipem vyrobeným 7 nm technologií. Tu AMD využívá i u nových procesorů Ryzen.

16 GB paměti a vyšší datová propustnost

Radeon VII má 3840 stream procesorů. Architektura vychází z předchozího modelu Vega, došlo ale k zmenšení plochy čipu o více než čtvrtinu. Vznikl tak prostor pro další dva čipy HBM2. Kapacita paměti tedy mohla být navýšena na 16 GB, dostačujících i pro výpočetně náročný rendering. Dvojnásobně vzrostla i datová propustnost, která dosahuje skvělých 1 TB/s.

Základní frekvence GPU je 1400 MHz, její maximální hodnota je 1800 MHz. Radeon VII je napájena dvěma osmipinovými konektory.

Vysoká spotřeba a nadměrný hluk

Přestože má Radeon VII nerefernční chlazení, je nečekaně hlučná. Ani spotřeba se v porovnání s předchozí Vegou 64 výrazně nesnížila. Chybí i podpora PCI Express 4.0.

Jak si Radeon VII stojí v porovnání s konkurencí?

Radeon VII přimo konkuruje grafické kartě GeForce RTX 2080 společnosti NVidia. I když má RTX 2080 „pouhých“ 8 GB GDDR6 a datovou propustnost 448 GB, v mnoha herních testech nad grafikou Radeon VII těsně zvítězil. Navíc má grafika od společnosti Nvidia i nižší spotřebu.

Relativně vysoká cena

Společnost AMD nastavila o něco vyšší cenu než konkurence. I když je pravdou, že Radeon VII je technologicky vyspělejší, ze srovnávacích testů je zatím zřejmé, že hráčům výrazné výhody proti RTX 2080 nenabízí. U nás můžeme nejnovější grafickou kartu od AMD pořídit za zhruba 20 000 Kč.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *